4008SQ-12(6)
DigiKey Part Number
1067-4008SQ-12(6)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4008SQ-12(6)
Description
TAPE DBL SIDED NATURAL 12"X12"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic, 100 Adhesive Natural 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
Category
Width
12.00" (304.80mm)
Manufacturer
3M (TC)
Length
12.00" (304.80mm)
Series
Color
Natural
Packaging
Bulk
Usage
Holding, Joining, Mounting
Part Status
Active
Temperature Range
70°F ~ 100°F (21°C ~ 38°C)
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic, 100
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Polyurethane Foam
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Thickness
0.1250" (125.0 mils, 3.175mm) 1/8"