72F-110-20-P-A
DigiKey Part Number
3M15354-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72F-110-20-P-A
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.110
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.110" (2.79mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
3M
Wire Gauge
14-16 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Non-Mating End Insulated
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type
Standard
Features
Butted Seam
Gender
Female
Color
Blue
Tab Width
0.110" (2.79mm)
Insulation Diameter
0.145" (3.68mm)
Tab Thickness
0.020" (0.51mm)