929550-01-06-EU
DigiKey Part Number
929550E-01-06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929550-01-06-EU
Description
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 6 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929550-01-06-EU Models
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Additional Resources
In-Stock: 2,078
QuantityUnit PriceExt Price
1₱110.76000₱110.76
10₱96.59000₱965.90
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 520
Unit Price: ₱36.92000
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 4000
Unit Price: ₱44.07000
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 609
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM