D2540-6002-AR
DigiKey Part Number
MHC40E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D2540-6002-AR
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D2540-6002-AR Models
Category
Contact Length - Mating
0.243" (6.17mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.112" (2.84mm)
Series
Overall Contact Length
0.492" (12.50mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.390" (9.91mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Features
Keying Slot
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
1.75A