MNG10-250DMIK
DigiKey Part Number
19-MNG10-250DMIK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MNG10-250DMIK
Description
CONN QC RCPT 10-12AWG 0.250
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 10-12 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
3M
Wire Gauge
10-12 AWG
Series
Insulation
Fully Insulated
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Color
Yellow
Terminal Type
Standard
Contact Material
Copper, ETP
Gender
Female
Contact Finish
Tin
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Insulation Diameter
0.250" (6.35mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Base Product Number
Length - Overall
1.050" (26.67mm)