MU14-187DF/FLAGK
DigiKey Part Number
19-MU14-187DF/FLAGK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MU14-187DF/FLAGK
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG .187 CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Non-Insulated
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
3M
Wire Gauge
14-16 AWG
Series
Insulation
Non-Insulated
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Part Status
Active
Features
Butted Seam
Terminal Type
Angled - 90°, Flag
Contact Material
Brass
Gender
Female
Contact Finish
Tin
Tab Width
0.187" (4.75mm)
Base Product Number
Tab Thickness
0.020" (0.51mm)