N3440-5303RB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 6,325
Unit Price: ₱294.18000
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 16
Unit Price: ₱268.57000
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 397
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 862
Connector Header Through Hole, Right Angle 30 position 0.100" (2.54mm)
N3440-5303RB
DigiKey Part Number
N3440-5303RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N3440-5303RB
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
N3440-5303RB Models
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Series
Insulation Height
0.340" (8.64mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1.75A