N3793-1002RB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
WEC
In Stock: 479
Unit Price: ₱395.41200
Datasheet
Similar
WEC
In Stock: 549
Unit Price: ₱226.29000
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
N3793-1002RB
DigiKey Part Number
N3793-1002RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N3793-1002RB
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
N3793-1002RB Models
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.112" (2.84mm)
Series
Insulation Height
0.310" (7.87mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Keying Slot, Mounting Flange
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 3 Wall
Current Rating (Amps)
1.75A