S-1212B33-E8T1U
DigiKey Part Number
1662-2916-2-ND - Tape & Reel (TR)
1662-2916-1-ND - Cut Tape (CT)
1662-2916-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1212B33-E8T1U
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA 8-HSOPA
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 8-HSOPA
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
3.5 µA
Series
Current - Supply (Max)
8.5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
45dB (100Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Thermal Shutdown
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-HSOPA
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 250mA (Typ)