ABM10AIG-40.000MHZ-2Z-T
DigiKey Part Number
535-15277-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-15277-1-ND - Cut Tape (CT)
535-15277-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM10AIG-40.000MHZ-2Z-T
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±20ppm Crystal 10pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABM10AIG-40.000MHZ-2Z-T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.55x2.05)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.100" L x 0.081" W (2.55mm x 2.05mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)
Load Capacitance
10pF