15SH-A-06-TR-SMT-T/R
DigiKey Part Number
2057-15SH-A-06-TR-SMT-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-15SH-A-06-TR-SMT-T/RCT-ND - Cut Tape (CT)
2057-15SH-A-06-TR-SMT-T/RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15SH-A-06-TR-SMT-T/R
Description
CONN HEADER SMD R/A 6POS 1.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 6 position 0.059" (1.50mm)
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Insulation Height
0.146" (3.70mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Ivory
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
50VAC