DA15-PD-SL
DigiKey Part Number
2057-DA15-PD-SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA15-PD-SL
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Voltage Rating
250VAC
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Copper Alloy
Flange Feature
Cable Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C