DB25-PL-25
DigiKey Part Number
2057-DB25-PL-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-PL-25
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating (Amps)
1A
Part Status
Active
Backset Spacing
0.319" (8.10mm)
Connector Style
Features
Board Lock, Grounding Indents
Voltage Rating
250VAC
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C