DB25-SF-M2
DigiKey Part Number
2057-DB25-SF-M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-SF-M2
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Voltage Rating
250VAC
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Black
Number of Positions
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Rows
2
Wire Gauge
28-30 AWG
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C