Image for ESMC-M-20-SGS-SMT-B-PP-T/R is not available
ESMC-M-20-SGS-SMT-B-PP-T/R
DigiKey Part Number
2057-ESMC-M-20-SGS-SMT-B-PP-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMC-M-20-SGS-SMT-B-PP-T/R
Description
CONN HEADER VERT SMT 20POS 1.27M
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1.2A
Mounting Type
Mated Stacking Heights
9.5mm, 12.3mm, 16.9mm