RF2-19A-T-00-50-G
DigiKey Part Number
2057-RF2-19A-T-00-50-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF2-19A-T-00-50-G
Description
RF SMA CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMA Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Through Hole Solder
Category
Frequency - Max
18 GHz
1
Series
Features
Code A
Packaging
Bag
Housing Color
White
Center Contact Material
Brass
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Finish
Gold
Contact Termination
Solder
Center Contact Plating
Gold
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Mounting Type
Through Hole
Voltage Rating
335 V