SMC-1-10-1-GT
SMC-1-10-1-GT
SMC-1-10-1-GT
DigiKey Part Number
2057-SMC-1-10-1-GT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC-1-10-1-GT
Description
MACHINE PIN SOCKET 10P 2.54MM PI
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Bag
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Voltage Rating
100V, 150VDC