P600L-125-1.0 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5433-P600L-125-1.0-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | P600L-125-1.0 |
Description | FUSE, HIGH REL, 125V; 1.0A |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 A 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC |
Mfr | Response Time Fast Blow |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Melting I²t 1.875 |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mounting Type Through Hole | Size / Dimension 0.380" L x 0.210" W x 0.410" H (9.65mm x 5.33mm x 10.41mm) |
Fuse Type | DC Cold Resistance 0.27 Ohms |