P600L-125-1.0
DigiKey Part Number
5433-P600L-125-1.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P600L-125-1.0
Description
FUSE, HIGH REL, 125V; 1.0A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 A 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Melting I²t
1.875
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.380" L x 0.210" W x 0.410" H (9.65mm x 5.33mm x 10.41mm)
Fuse Type
DC Cold Resistance
0.27 Ohms