AM20CW-2415DLPZ | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5245-AM20CW-2415DLPZ-ND |
Manufacturer | aimtec |
Manufacturer Product Number | AM20CW-2415DLPZ |
Description | 9~36VDC -15VDC -0.667A 20W |
Manufacturer Standard Lead Time | 0 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 2 Output -15V 15V 667mA, 667mA 9V - 36V Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 20 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1.6 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tube | Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 75°C (With Derating) |
Type Isolated Module | Efficiency 89% |
Number of Outputs 2 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 9V | Package / Case 6-DIP Module |
Voltage - Input (Max) 36V | Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.47" H (25.4mm x 25.4mm x 12.0mm) |
Voltage - Output 1 | Supplier Device Package 6-DIP Module |
Voltage - Output 2 15V | Approval Agency CE |
Current - Output (Max) 667mA, 667mA | Standard Number 62368-1 |