C5S-8.000-18-3030-X-R
DigiKey Part Number
3997-C5S-8.000-18-3030-X-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-C5S-8.000-18-3030-X-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-C5S-8.000-18-3030-X-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C5S-8.000-18-3030-X-R
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz ±30ppm Crystal 18pF 70 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C5S-8.000-18-3030-X-R Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
8 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)