ACS37032LLZATR-040B3
DigiKey Part Number
620-ACS37032LLZATR-040B3TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS37032LLZATR-040B3CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS37032LLZATR-040B3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37032LLZATR-040B3
Description
CURRENT SENSOR HE 40A 6-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 40A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 6 Leads
Category
Frequency
DC ~ 5MHz
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Response Time
40ns
Current - Supply (Max)
30mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 6 Leads
Output
Analog Voltage
Supplier Device Package
6-SOIC
Sensitivity
33mV/A