ACS732KLATR-75AB-T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ACS732KLATR-75AB-T |
Description | CURRENT SEN HE/DIFF 75A 16-SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor 75A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Linearity ±1% |
Mfr | Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Response Time 200ns |
Part Status Active | Current - Supply (Max) 35mA |
For Measuring DC | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Sensitivity 26.6mV/A | Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
Frequency 1MHz | Supplier Device Package 16-SOIC |