CT431-HSWF50DR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CT431-HSWF50DR |
Description | CURRENT SENSOR MR 50A 16-SOIC |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor 50A 1 Channel Magnetoresistive Unidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Linearity ±0.2% |
Mfr | Accuracy ±1% |
Series | Voltage - Supply 3V ~ 3.6V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Response Time 300ns |
Part Status Not For New Designs | Current - Supply (Max) 9mA |
For Measuring AC/DC | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Sensor Type | Polarization Unidirectional |
Current - Sensing | Mounting Type |
Number of Channels 1 | Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
Output Ratiometric, Voltage | Supplier Device Package 16-SOIC |
Sensitivity 40mV/A | Base Product Number |
Frequency DC ~ 1MHz |