AB-3030EH-27F80
DigiKey Part Number
2007-AB-3030EH-27F80TR-ND - Tape & Reel (TR)
2007-AB-3030EH-27F80CT-ND - Cut Tape (CT)
2007-AB-3030EH-27F80DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-3030EH-27F80
Description
LED 3030EH WARM WHT 2700K 3030
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting 3030EH White, Warm 2700K 2.7V 65mA 120° 1212 (3030 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
199 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
80
Series
Current - Max
400mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1212 (3030 Metric)
CCT (K)
2700K
Supplier Device Package
3030
Flux @ 25°C, Current - Test
35lm (Typ)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Test
65mA
Height - Seated (Max)
0.034" (0.86mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.7V
Thermal Resistance of Package
8°C/W