A1545.13.12
DigiKey Part Number
288-A1545.13.12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A1545.13.12
Description
CABLE GLAND 5.5-12MM PG13
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Gland Polyamide (PA), Nylon PG13 Black
Category
Thread Size
PG13
Manufacturer
American Electrical Inc.
Thread Length
0.354" (9.00mm)
Series
Material
Polyamide (PA), Nylon
Packaging
Bag
Includes
Sealing Ring
Part Status
Active
Color
Black
Type
Cable Gland
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Outside Cable Diameter (Min)
0.217" (5.50mm)
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Outside Cable Diameter (Max)
0.472" (12.00mm)