C10A2P-489
C10A2P-489
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
C10A2P-489
DigiKey Part Number
288-1364-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C10A2P-489
Description
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Magnetic (Hydraulic Delay) 10A 240 V AC DC Lever DIN Rail
Category
Current Rating (Amps)
10A
Manufacturer
American Electrical Inc.
Voltage Rating - AC
240 V