UTE100E-FTU-15-3P-LL-UL
UTE100E-FTU-15-3P-LL-UL
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
UTE100E-FTU-15-3P-LL-UL
DigiKey Part Number
288-1536-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UTE100E-FTU-15-3P-LL-UL
Description
CIR BRKR THERM 15A 600VAC/500VDC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal Magnetic 15A 600 V AC 500 V DC Lever Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
15A
Manufacturer
American Electrical Inc.
Voltage Rating - AC
600 V
Series
Voltage Rating - DC
500 V