Image for EJ01D1510000G is not available
EJ01D1510000G
DigiKey Part Number
EJ01D1510000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EJ01D1510000G
Description
TERM BLOCK 1POS SIDE ENTRY PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board Through Hole
Category
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Manufacturer
Amphenol Anytek
Features
Interlocking (Side)
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Material - Plating
Copper - Tin Plated
Positions Per Level
1
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
100 A
Torque - Screw
3.4 Nm (30 Lb-In)
Voltage
600 V