OQ0370500000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol PCD Shenzhen
In Stock: 0
Unit Price: ₱35.53940
Datasheet
Direct
Amphenol PCD Shenzhen
In Stock: 0
Unit Price: ₱45.27590
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 42
On Shore Technology Inc.
In Stock: 194
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
OQ0370500000G
DigiKey Part Number
609-4252-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OQ0370500000G
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Current - UL
12 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
3
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
3
Contact Material
Copper Alloy
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic Resin
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)