TJ0631530000G
TJ0631530000G
TJ0631530000G
DigiKey Part Number
1818-TJ0631530000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ0631530000G
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - AWG
16-26 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
0.5-1.5mm²
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Plug, Female Sockets
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
6
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
6
Screw Size
M2
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Pitch
0.150" (3.81mm)
Wire Strip Length
6-7mm
Plug Wire Entry
180°
Contact Material
Copper Alloy
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Housing Material
Thermoplastic Resin
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.437" (11.10mm)
Current - UL
10 A