VN04A1500000G
DigiKey Part Number
VN04A1500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VN04A1500000G
Description
TERM BLK 4P SIDE ENT 2.54MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
18-30 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
4
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.100" (2.54mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.15 Nm (1.3 Lb-In)
Current
6 A
Screw Thread
M1.6
Voltage
150 V