20021221-00026D1LF
DigiKey Part Number
20021221-00026D1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021221-00026D1LF
Description
CONN HEADER SMD 26POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 26 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20021221-00026D1LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125VAC