53611-G16-4LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 0
Unit Price: ₱184.61000
Datasheet
Similar
3M
In Stock: 0
Unit Price: ₱213.19000
Datasheet
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
53611-G16-4LF
DigiKey Part Number
53611-G16-4LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
53611-G16-4LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
53611-G16-4LF Models
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.640" (16.26mm)