66900-026LF
DigiKey Part Number
609-3649-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
66900-026LF
Description
CONN RCPT 26POS IDC 28-30AWG
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold, GXT™ 28-30 AWG
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Tube
Wire Type
Ribbon Cable
Part Status
Active
Wire Gauge
28-30 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Feed Through, Strain Relief
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold, GXT™
Number of Positions
26
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch
0.100" (2.54mm)