98401-101-14LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Unit Price: ₱87.54000
Datasheet
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 1,660
Unit Price: ₱54.79000
Datasheet
Samtec Inc.
In Stock: 941
Connector Header Surface Mount 14 position 0.100" (2.54mm)
98401-101-14LF
DigiKey Part Number
98401-101-14LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98401-101-14LF
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
98401-101-14LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Insulation Height
0.084" (2.14mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Features
Board Guide
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A