98414-G08-12ULF
DigiKey Part Number
609-6560-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98414-G08-12ULF
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
98414-G08-12ULF Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Series
Insulation Height
0.232" (5.90mm)
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Material
Copper Alloy
Features
Keying Slot
Insulation Color
Cream
Style
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
200V (AC/DC)