D37S24A6RV09LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | D37S24A6RV09LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | D37S24A6RV09LF |
Description | CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | D37S24A6RV09LF Models |
Category | Termination Solder Paste |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A per Contact |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Board Guide |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Color Black |
Mounting Type | Dielectric Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) | Contact Material Copper Alloy |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C |