F14D-1B7H1-E8C39
DigiKey Part Number
609-F14D-1B7H1-E8C39TR-ND - Tape & Reel (TR)
609-F14D-1B7H1-E8C39CT-ND - Cut Tape (CT)
609-F14D-1B7H1-E8C39DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F14D-1B7H1-E8C39
Description
FLEX CONNECTOR, P=0.30MM, H=1.0M
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F14D-1B7H1-E8C39 Models
Category
Cable End Type
Tapered
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Thermoplastic
Part Status
Active
Actuator Material
Thermoplastic
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Board Guide, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
39
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.012" (0.30mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
2.95µin (0.075µm)
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Housing Color
Black
Height Above Board
0.039" (1.00mm)