20021111-00026T1LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 428
Unit Price: ₱256.66000
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 38
Unit Price: ₱256.66000
Datasheet
Connector Header Through Hole 26 position 0.050" (1.27mm)
20021111-00026T1LF
DigiKey Part Number
20021111-00026T1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021111-00026T1LF
Description
CONN HEADER VERT 26POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
20021111-00026T1LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.309" (7.86mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
125VAC