20021112-00026T1LF
DigiKey Part Number
20021112-00026T1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021112-00026T1LF
Description
CONN HEADER R/A 26POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 26 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021112-00026T1LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.106" (2.69mm)
Series
Insulation Height
0.135" (3.43mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
125VAC