DAML15P500
DigiKey Part Number
DAML15P500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAML15P500
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (M3)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Packaging
Tray
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C