HDB-62PFFP-SA7001
DigiKey Part Number
HDB-62PFFP-SA7001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDB-62PFFP-SA7001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C