083-58SCP-RFX
DigiKey Part Number
ARFX2881-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
083-58SCP-RFX
Description
CONN UHF PLUG STR CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
UHF Connector Plug, Male Pin Non-Constant Free Hanging (In-Line) Crimp or Solder
Category
Frequency - Max
300 MHz
Mfr
Number of Ports
1
Packaging
Bulk
Housing Color
Silver
Part Status
Active
Center Contact Material
Brass
Connector Style
Includes
2 pcs - 1 Connector, 1 Ferrule
Connector Type
Plug, Male Pin
Body Material
Brass
Contact Termination
Crimp or Solder
Body Finish
Nickel
Shield Termination
Crimp
Center Contact Plating
Silver
Impedance
Non-Constant
Dielectric Material
Phenol Formaldehyde (Phenolic)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
500 V
Cable Group
RG-58, 58A, 58B, 58C, 141, 303, LMR-195, Belden B7806A, 9907