AT04-12PB-BM04
AT04-12PB-BM04
AT Series™ Connectors Overview
AT04-12PB-BM04
DigiKey Part Number
889-1924-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT04-12PB-BM04
Description
CONN HEADER VERT 12POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position
EDA/CAD Models
AT04-12PB-BM04 Models
Insulation Height
0.835" (21.21mm)
Features
Board Lock, Potting Wall
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
13A