AT04-12PC-BM03
AT04-12PC-BM03
AT Series™ Connectors Overview
AT04-12PC-BM03
DigiKey Part Number
889-1927-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT04-12PC-BM03
Description
CONN HEADER VERT 12POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position
EDA/CAD Models
AT04-12PC-BM03 Models
Insulation Height
0.835" (21.21mm)
Features
Board Lock
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Insulation Color
Green
Style
Current Rating (Amps)
13A