BLP5LA55SZ
DigiKey Part Number
1603-BLP5LA55SZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1603-BLP5LA55SZCT-ND - Cut Tape (CT)
1603-BLP5LA55SZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLP5LA55SZ
Description
RF MOSFET LDMOS 15V SOT1482-1
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF Mosfet 15 V 893 mA 520MHz 19.6dB 55W SOT-1482-1
Category
Current Rating (Amps)
1.4µA
Manufacturer
Ampleon USA Inc.
Current - Test
893 mA
Series
Power - Output
55W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Rated
30 V
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Technology
LDMOS
Package / Case
SOT-1482-1
Frequency
520MHz
Supplier Device Package
SOT-1482-1
Gain
19.6dB
Base Product Number
Voltage - Test
15 V