LO Q976-PS-25-0-20-R18
DigiKey Part Number
475-LOQ976-PS-25-0-20-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LOQ976-PS-25-0-20-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LOQ976-PS-25-0-20-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LO Q976-PS-25-0-20-R18
Description
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Orange 605nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LO Q976-PS-25-0-20-R18 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
160°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Last Time Buy
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
610nm
Configuration
Standard
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
White
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.80mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.00mm x 0.80mm