Image for MAX15462C12EVKIT# is not available
MAX15462C12EVKIT#
DigiKey Part Number
MAX15462C12EVKIT#-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX15462C12EVKIT#
Description
EVAL BOARD FOR MAX15462C
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MAX15462C - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
300mA
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Input
14V ~ 42V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
500kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
MAX15462C
Voltage - Output
12V