MAXM17536ALY#T
DigiKey Part Number
505-MAXM17536ALY#TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAXM17536ALY#T
Description
DC DC CONVERTER 0.9-12V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.9 ~ 12V 4A 4.5V - 60V Input
EDA/CAD Models
MAXM17536ALY#T Models
Category
Current - Output (Max)
4A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Surface Mount
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
29-PowerBLGA Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.35" L x 0.59" W x 0.17" H (9.0mm x 15.0mm x 4.4mm)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Supplier Device Package
29-SIP LGA (9x15)
Voltage - Input (Max)
60V